2ο ΕΠΑΛ Πύργου

Περιγραφή του προγράμματος

Στo πλαίσιo υλοποίησης του προγράμματος ERASMUS KA122, με τίτλο «Εκπαίδευση και κατάρτιση των μαθητών του 2ου ΕΠΑΛ Πύργου» με αριθμό σύμβασης 2021-1-EL01-KA122VET-000017389 , 11 μαθητές του τομέα Υγείας, Πρόνοιας- Ευεξίας και 12 μαθητές του Τομέα Οικονομίας, ταξίδεψαν στην Βουδαπέστη και στην Βιέννη αντιστοίχως, την χρονική περίοδο: 31/03/2022- 16/04/2022 . Κάθε κινητικότητα μαθητών συνοδεύτηκε από 4 καθηγητές. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση σε φορείς που δραστηριοποιούνται στο αντικείμενο σπουδών τους, αποκομίζοντας δεξιότητες και εμπειρίες σημαντικές για την επαγγελματική τους ανάπτυξη. Παράλληλα ξεναγήθηκαν στα σημαντικότερα πολιτιστικά αξιοθέατα ενώ τους δόθηκαν βεβαιώσεις παρακολούθησης του προγράμματος.

Κινητικότητα στη Βουδαπέστη

Οι έντεκα μαθητές του τομέα Υγείας ,Πρόνοιας και Ευεξίας ταξίδεψαν στην Βουδαπέστη, την χρονική περίοδο 31/03/2022 με 15/04/2022 και τοποθετήθηκαν από τον φορέα υποδοχής Arbor talent Klt για την πρακτική τους άσκηση σε μονάδες φροντίδας-υγείας και σε βρεφονηπιακούς σταθμούς. Απο τον φορέα υποδοχής οργανώθηκε ξενάγηση στην πόλη καθώς και επισκέψεις στα σημαντικότερα αξιοθεατά της.

Κινητικότητα στη Βιέννη

Δώδεκα μαθητές του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας μετακινήθηκαν στη Βιέννη την χρονική περίοδο από 01/04/2022 έως 16/04/2022 και σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής, Amadeus Association, πραγματοποίησαν την θεωρητική κατάρτιση και την πρακτική τους άσκηση σε ξενοδοχειακή μονάδα. Παράλληλα με τις εκπαιδευτικές τους υποχρεώσεις μαθητές και συνοδοί καθηγητές ξεναγήθηκαν στην Βιέννη και επισκέφτηκαν μουσεία και αξιοθέατα της πόλης. Επίσης πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη σε πρότυπη αγροτουριστική μονάδα στην αμπελουργική περιοχή Grinzing της Βιέννης.

Προβολές: 14